Lev Alfons králem zvířat

13. února 2015 v 18:01 | ač |  Pohádky
V africké savaně žije spousta různých zvířat. Některá jsou vysoká, jiná dlouhá, některá žijí ve vodě, jiná na souši nebo ve vzduchu. Už nějakou dobu se obyvatelé travnaté krajiny dohadovali o tom, kdo z nich je nejsilnějším - kdo by mohl být jejich králem. Králem zvířat. A tak se rozhodli, že ho najdou.

Jednoho dne vylezl chytrý šimpanz Aleš na strom a povídá:
"Králem zvířat jsem já, protože jsem nejchytřejší, to je každému jasné. Doufám, že pro mě máte korunu, kterou bych ode dneška mohl nosit na hlavě."
Zvířata byla chvíli překvapená, ale pak si uvědomila, že to není špatný nápad. Aleš je opravdu moc chytrý, a tak by jim mohl kralovat. Posadila mu tedy korunu na hlavu a udělala ho králem zvířat. Jenomže každý šimpanz je zvyklý skákat po stromech a Alešovi při tom koruna pořád padala.
Ve stínu trnovníku ležel v trávě lev Alfons, který celé dění pozoroval. Když viděl, že Alešovi už popáté spadla koruna na zem, klidným a silným hlasem povídá:
"Šimpanz nemůže být králem zvířat, i když je moc chytrý. Pořád někde hledá korunu, a tak je každému jen pro smích."
Zvířata si uvědomila, že udělala chybu, když udělala Aleše králem, a korunu mu vzala.Druhý den přišel mezi zvířata plavným krokem gepard Láďa.
"Králem zvířat jsem já, protože jsem ze všech nejrychlejší. Kdyby hrozilo nějaké nebezpeční, dokážu utéct tak rychle, že si ani nevšimnete, kudy jsem běžel."
Zvířata dala hlavy dohromady a radila se.
"Má pravdu, z nás ze všech je opravdu nejrychlejší," povídá zebra Amálka.
"Ukaž, jak bys nosil korunu," říká opice Hanka.
Gepard Láďa si nasadil korunu na hlavu, postavil se na zadní nohy a přecházel z jedné strany na druhou, aby si ho mohli všichni prohlédnout.
"A teď ukaž, jak s ní poběžíš k trnovníku," říká hrošice Kamila. Byla zvědavá, jestli Láďa udrží při běhu korunu na hlavě.
"To je maličkost," povídá Láďa a rozběhl se. Udělal ale jen pár skoků a koruna ležela na zemi.
Zvířata už byla poučená, a tak rozhodla, že ani gepard Láďa nemůže být králem zvířat.

Třetí den si na kopec vylezla slonice Soňa. Zatroubila na chobot a všem zvířatům pěkně nahlas řekla:
"Králem zvířat jsem já, protože jsem největší a nejsilnější. Koruna mi tedy právem patří." A chobotem slavnostně zatroubila fanfáru.
Zvířata se chvíli radila a pak šimpanz Aleš povídá:
"Nejdřív se nám ukaž, jak budeš vypadat s korunou. Ať víme, jak ti bude slušet, a jestli ti nebude padat jako mně a gepardu Láďovi."
Slonice si korunu posadila na hlavu pěkně mezi uši a chvíli se s ní procházela sem a tam. Byla tak opojena svou slávou, že zvedla hlavu, aby znovu zatroubila, a vtom jí koruna spadla na zem. Soňa na ni šlápla celou vahou svého obrovského těla, zvířata uslyšela hlasité křup, a bylo po koruně. Slonice se hrozně lekla a začala plakat:
"Co jsem to provedla? Rozšlápla jsem královskou korunu! Teď nemůžeme korunovat krále zvířat! Co budeme dělat?"
A plakala a plakala a nebyla k utišení. Také ostatní zvířata byla zklamaná a zmatená, protože nevěděla, jak se teď mají zachovat.

Vtom za nimi přicházel lev Alfons. Pomalým důstojným krokem, s hlavou hrdě vztyčenou, obklopenou hustou hřívou. Slunce mu do ní svítilo jasnými paprsky, takže to vypadalo, že mu hlava září jako zlato.
"Podívejte, lev Alfons má na hlavě korunu a žádnou jinou ani nepotřebuje!" volal opičák Ruda.
Ostatní zvířata se dívala na Alfonse, pokyvovala souhlasně hlavou a usmívala se. Bylo jim jasné, že krále zvířat mají přímo před sebou.
Byl silný, nebojácný, postavil se hrdě každému nepříteli, byl spravedlivý a moudrý. Zkrátka měl vlastnosti skutečných králů. A navíc korunu ani nepotřeboval, protože jeho zlatavá hřívá mu zdobila hlavu stejně jako nějaký drahocenný klenot. A tak se lev stal králem všech zvířat a od té doby už to tak zůstalo. I lidé poznali, že mocný lev je dobrým vládcem, a proto si ho některé země dávají do svého státního znaku. Tak jako to máme třeba u nás.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 HeF HeF | 13. února 2015 v 21:34 | Reagovat

Nádherná pohádka! Stejně krásná jako ty ostatní. Smekám :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama