Státnice z MDH

10. června 2012 v 21:35 | ač |  Vzpomínky
Součástí státních závěrečných zkoušek na vysoké škole, kterou jsem studovala, bylo i MDH, tedy Mezinárodní dělnické hnutí. Jasně, bylo to v dobách hluboké totality.
Šlo o předmět plný dat a historických událostí, které nám nic neříkaly. Prostě se někdo někdo s někým sešel, něco vymyslel, a pak to šířil dál. Občas se stala nějaká významná událost, jejíž smysl nám unikal, protože jsme těm vzletným myšlenkám moc nerozuměli. Byly nám sdílené tak nesrozumitelně, že i kdyby byly zajímavé, neměli jsme šanci se k nim prokousat.
Nervozita na chodbě před zkušební komisí byla odpovídající našim neznalostem. Spolužačka Jarka byla ještě větší trémistka než my ostatní a opravdu nevypadala dobře. Její světlá pleť byla ještě bělejší než jindy. Vnitřní klid jí dodávaly snad jen cigarety, které chodila kouřit na záchod. I když já o tom pochybuji, že jí pomohly.
Kluci se snažili na nás holky statečně přenášet klid a samozřejmě i humor, bez kterého bychom asi byli vyřízení.
"Jarko, umíš všechno?" ptal se jeden ze spolužáků.
"Jsi blázen? To se nedá. Ale já jsem se pojistila."
"Jak?"
"Mám taháky."
"Na to ti přijdou," zapojil se skepticky do diskuse další spolužák.
"Nepřijdou. Na levém stehně mám napsanou První internacionálu, na pravém Druhou internacionálu a hádej, kde je Kominterna?" objasnila mu Jarka s úsměvem umístění informací o mezinárodních organizacích a naznačila, že slavnostní šaty nemá na sobě jen tak pro nic za nic.
Už mi bylo jasné, proč celou dobu nechtěla moc sedět a raději postávala. Kdyby se jí taháky rozmazaly, byla by v háji.
Od té chvíle dostali spolužáci nový impuls. Snažili se zahlédnout aspoň kousek textu, aby se ujistili, že si Jarka nevymýšlí. Nejvíc je samozřejmě zajímala Kominterna, která byla pravděpodobně pod kalhotkami. Nebo Jarka neměla spodní prádlo? Někomu stačila jen představivost, ale i tak byl spokojený, protože mohl na chvíli myslet na něco jiného než na blížící se zkoušku.
Jarka proto budiž pochválena, protože nás všechny vytrhla z toho svazujícího krunýře strachu a očekávání, které zná každý student před zkouškou. Státnici nakonec udělala stejně jako my ostatní a ani nemusela vyhrnovat šaty. Dodnes nevím, jestli ty zatracené kalhotky měla nebo ne.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama